چرا مایکروسافت قصد ساخت دیتاسنتر در کف اقیانوس دارد؟

دیتاسنتر-مایکروسافت

احتمالا در خبرها خوندید که مایکروسافت داره کپسول های طراحی میکنه که در کف اقیانوس قرار بده که نقش دیتاسنتر رو دارن. اگه کلا از موضوع باخبر نیستین بهتره این مطلب رو بخونید تا دستتون بیاد مایکروسافت در حال انجام چه کاری هست.

حالا سئوال پیش میاد چرا مایکروسافت باید دیتاسنتر توی اقیانوس بسازه به صورت خلاصه این‌ها دلایلش هستن :

مایکروسافت با این پیش فرض، موضوع ساخت دیتاسنتر در اقیانوس را پیش می‌برد:

۵۰ درصد جمعیت جهان نزدیک اقیانوس ها زندگی میکنند. چرا دیتاسنترها آنجا نباشند.

اما دلایل:

۱- سیستم خنک کننده دیتاسنترها بزرگ ترین مشکل ساخت دیتاسنترهاست. به شکل سنتی اعتقادی وجود دارد که دیتاسنترها به تنهایی نزدیک به ۳ درصد برق جهانی را مصرف میکنن. قراردادن دیتاسنترها در اقیانوس ما را از نصب سیستم خنک کننده بی نیاز میکند.

۲- ۵۰ درصد جمعیت جهان در ۲۰۰ کیلومتری ساحل اسکان دارند. با قراردادن دیتاسنترها در نزدیکی این جمعیت سرعت انتقال داده ها از منبع به مصرف کننده سریع تر و کم هزینه تر میشود.

۳- با ساخت این کپسول ها، ساخت دیتاسنترها از دو سال زمان تنها به ۹۰ روز کاهش می‌یابد. در ضمن طراحی این دیتاسنترها به گونه ای هست که نیاز به دسترسی فیزیکی متخصصان به آن‌ها نیست.

۴- اگر این دیتاسنترها در اقیانوس ها ساخته شود می‌توان روی تامین انرژی آن‌ها از انرژی‌ها تجدید پذیر مانند توربین‌های زیر دریا حساب باز کرد.

 

پیوست: برای مطالب روزانه کانال تلگرامی مامبوجامبو را دنبال کنید.

 

8 دیدگاه در “چرا مایکروسافت قصد ساخت دیتاسنتر در کف اقیانوس دارد؟

  1. عمل فوق العاده خنده دار، مضحک، کاربردی و هوشمندانه ایه… اصلاً به فکر کی می رسید یه همچین چیزی؟؟

  2. به Iman: خیلی از این موارد در تئوری وجود داره ولی کسی به صورت عملی بهشون عمل نکرده و وقتی یکی عمل میکنه عجیب به نظر میاد. و گرنه موارد پیچیده تر از این هم وجود داره که هنوز کسی به سمتش نرفته برای عملی کردنش.

  3. به نظرم از این نظر که سیستم خنک کننده دیگه نمیخواد خیلی خوبه.ولی مشکل دیگه ای که پیش میاد اینه که اگر روزی یکی از این سرور ها خراب بشن چجوری میشه به اونا دسترسی پیدا کرد و اونا رو درست کرد؟به هر حال باید از آب خارج بشن و در خشکی تعمیر بشن و یا اینکه تعمیرکار ها به غواصی کنن برن درست کنن

  4. قاعدتا اولین هدف خنک کنندگی و مصرف برق هست
    چون بهرحال آب خیلی تاثیر گذاره
    ولی بیچاره اقیانوس ها و ماهی ها
    باید شاهد گرم شدن تدریجی آب اون منطقه باشن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *