گاز خنده

[نویسنده: علی دالوند]

اولین بار در اوایل قرن هیجدهم در دندان پزشكی مورد استفاده قرار گرفت و كم كم در علم پزشكی جایی برای خود باز كرد ، امروزه هنوز هم از آن برای افزایش مدت بیهوشی در عمل های جراحی استفاده می كنند ، همچنین كاربردی های در تقویت خودرو دارد .

بی بو و بی رنگ است و البته خنده آور !

بر اعصاب فردی که با آن گاز تماس داشته اثر میگذارد و بدون اراده ی شخص او را وادار به رفتار هایی چون آوازخواندن ٬ خندیدن ٬ کارهای ابلهانه و یا دعوا کردن می كند ! این گاز در ابتدا فقط برای تفریح و سرگرمی در مهمانی ها به کار می رفت !

استنشاق این گاز در مدت طولانی کشنده است و به همین دلیل حمل آن غیر مجاز است.

گاز خنده آور ! مونوکسید دی نیتروژن یا نیتروز اکساید یا گاز خنده (N2O) یکی از ترکیبات نیتروژن می‌باشد که اولین بار در سال ۱۷۹۹ توسط همفری دیوی در كلینیك گاز درمانی اش مورد استفاده قرار گرفت . امروزه از آن در پزشکی برای القاء و ادامه بیهوشی‌مصرف می‌شود. این دارو همچنین بامقادیر مصرف کم به‌عنوان ضد درد دراعمال جراحی زنان و زایمان و برای اعمال‌جراحی که در آنها به بیهوشی کامل بیمار نیاز نیست، مصرف می‌شود.

و اما ماجرا های جالب در مورد گاز خنده !

گاز خنده

۱ . مادر یك پسر ۱۳ ساله در «لیك السینور» به جرم تهیه گاز خنده آور برای جشن تولد پسرش بازداشت شد.«ماریا آنتونیا مندز» كه این گاز را در اختیار دوستان پسرش قرار داده بود باعث شد این نوجوانان از مدرسه غیبت كرده و در خانه بمانند.پس از گزارش غیبتهای مكرر گروهی از دانش آموزان، پلیس تحقیقات خود را آغاز كرد، تا سرانجام مقداری از این گاز را نزد این دانش آموزان یافت.به گفته پلیس، این نوجوانان بادكنكهایی را با این گاز پر كرده و سپس آن را استنشاق می كردند.این مادر ۲۸ ساله به جرم به خطر انداختن این نوجوانان بازداشت شده است.

گاز خنده

۲ . چندی پیش نیز پلیس سوئد برای متفرق كردن معترضان كه جمعی از زنان سوئدی بودند در یك روش ابتكاری از گاز خنده آور استفاده كرد !


   حمیدرضا در تاریخ ۱۹ام بهمن ۱۳۹۲ گفته:

این گاز رو کجا میشه پیدا کرد؟یا میشه درست کرد؟


   حضرت والا مامبو جامبو در تاریخ ۱۹ام بهمن ۱۳۹۲ گفته:

به حمیدرضا: سلام اطلاعی ندارم.


   یک بیت در تاریخ ۳۰ام بهمن ۱۳۹۲ گفته:

فکر کنم فیلم جشن تولد آن نوجوان هم در اینترنت منتشر شده بود…


   سولماز در تاریخ ۵ام اسفند ۱۳۹۲ گفته:

راهكار پليس سوئد چه جالب بود :))


   پری سا در تاریخ ۱۳ام اسفند ۱۳۹۲ گفته:

درود!
نمی دانم چرا با خواندن این پست ناخودآگاه خندم گرفت:)


   habib در تاریخ ۲۶ام خرداد ۱۳۹۳ گفته:

جالب توجه آنکه این گاز فقط مربوط به گذشته نیست بلکه هنوز هم در دندانپزشکی کاربرد دارد. همکارانی دارم که متاسفانه معتاد به این گاز هستند. ترکیب آن no است نه n2o.


   فروشگاه عطر در تاریخ ۸ام تیر ۱۳۹۳ گفته:

امیداورم که زنگیمون پر باشه از گاز خنده.

  • امکانات
  • ایمیل خود را وارد کنید

    * با وارد کردن ایمیل خود مطالب جدید برای شما ایمیل می‌شود