هنری هشتم

هنری هشتم  ، از همسر اول خود صاحب هیچ فرزند پسری نشد و او می خواست تاج و تخت پادشاهی را به فرزند پسر خود بدهد در این راه و شاید به خاطر هوس های خودش عاشق و دلبسته ندیمه همسر خود شد.  [همسر اول هنری هشتم کاترین آراگن بود.]

او عقل و هوش خود را به دست دختری به نام آن بولین داد ، البته پادشاه کاتولیک انگلستان می دانست که نمی تواند بر حسب توصیه های مذهبی با آن ازدواج کند و از او خواست که معشوقه اش باشد. “آن بولین” هم می دانست که اگر معشوقه شاه باشد چند صباحی بیشتر با او نیست. برای همین نقشه ای شوم کشید …

آن بولین بودن با پادشاه را به زمانی موکول کرد که همسرش باشد و از پادشاه خواست تا همسر اول خود را طلاق دهد !  هنری هشتم هم این موضوع را قبول کرد ولی دادگاه که بر پایه قوانین کلیسای کاتولیک بود تقاضای طلاق و ازدواج را رد کرد.

آن بولین تسلیم نشد و از پادشاه خواست که انگلستان را از حیطه کلیسای کاتولیک بیرون بیاورد و عملآ دین رسمی مردم را به پروتستان تغییر دهد. اتفاقی که در نهایت افتاد و آن بولین همسر هنری هشتم شد.

Anneboleyn2

اما آن بولین از آینده شوم خود آگاه نبود. بعد از گذشت مدت زمانی ، آن حامله شد ولی فرزند متولد شده دختر بود ، پادشاه به آن بولین روحیه داد که بار بعدی فرزندشان می تواند پسر باشد ، برای بار دوم آن بولین حامله شد و این بار اتفاقی دهشتناک تر افتاد و آن اینکه بچه آن قبل از به دنیا آمدن سقط شد ، آن بولین آگاه بود که در طی این مدت شاه کم کم به زنان دیگر روی آورده و از ترس اینکه هر آنچه که تا آن روز به دست آورده از دست نرود تصمیم شومی گرفت …

آن بولین موضوع سقط را از پادشاه مخفی کرد و فقط خواهر و برادرش از موضوع آگاه شدن او تصمیم گرفت تا از مرد دیگری باردار شود تا موضوع از بین رفتن بچه او از میان رفته و امیدی به آینده داشته باشد ولی او با چه کسی می توانست هم بستر شود که به اعتماد داشته باشد ؟ او موضوع را با برادرش در میان گذاشت و همین موضوع سرنوشت شومش را رقم زد. این داستان به گوش پادشاه رسید و دستور داد ابتدا سر از تن برادرش جدا کنند و در نهایت گردن آن بولین در برج لندن از تن جدا شد.

البته هیچگاه اتهام خیانت آن بولین اثبات نشد و در تاریخ مستندی در این زمینه ثبت نشده است. [ درباره آن بولین بیشتر بدانید از ویکی پدیا فارسی]

البته داستان وقتی تراژدی خود را بیشتر میکند که هنری هشتم هیچگاه فکر نمیکرد فرزند دختری که آن بولین به دنیا آورد میتواند وارثی بزرگ برای او باشد. بله ! فرزند اول آن بولین بعدها تبدیل به ملکه انگلستان شد و به مدت چهل و چهار سال بر انگلستان حکومت کرد. و او کسی نیست جز الیزابت اول.

[ناگفته نماند که هنری هشتم شش بار ازدواج کرد و به جز آن بولین یکی دیگر از همسران خود را به جرم نازایی اعدام کرد.]

پیوست اول:

همچنین فیلمی درباره آن بولین و در حقیقت خانواده بولین در سال 2008 با نام The Other Boleyn Girl با بازی ناتالی پورتمن و اسکارلت جانسون ساخته شد که روایتی درام از همین تراژدی است.

پیوست دوم: همچنین بخوانید بیماری خونی هنری هشتم از یک پزشک را !


   لیدا در تاریخ ۲۲ام شهریور ۱۳۹۲ گفته:

من همیشه عاشق تاریخ بودم و هستم.این داستان رو برای اولین باره که می خونم،خیلی جالب بود.البته بیشتر از این که در مورد تاریخ انگلستان بدونم درباره ی قبل و بعد از انقلاب فرانسه می دونم(قابل توجه که انقلاب کبیر فرانسه روکه در سه بخش قبل از طوفان،غرش طوفان،بعد از طوفان بود تقریبا 11 سال پیش خوندم وقتی 16 سالم بود فکر کنم بالای 30 جلد بود!) فقط داشته باش پشتکارو جون من:) می خواستم بگم منم کتاب می خونم :) :) :) در کل که مطلبت خیلی جالب بود.ممنون.


   sajjad در تاریخ ۲۲ام شهریور ۱۳۹۲ گفته:

The Other Boleyn Girl رو خیلی وقته دانلود کردم اما ندیدم. همین انگیزه ای دوباره شد ببینمش. اما کی؟ :)


   A در تاریخ ۲۲ام شهریور ۱۳۹۲ گفته:

ای بابا توی زندگی پادشاهان این موارد زیاد بوده
من ک کلا با سیستم پادشاهی مخالفم
چرا یک نفرو انقد گنده کنیم ک واسه خودمونم شاخ بشه
بیچاره زنهای دربارها چقد بدبخت بودن اصن ب عنوان ی انسان مطرح نبودن فقط زیبایی ظاهری و قدرت باروری مد نظربوده!!!!!!!!!!


   حضرت والا مامبو جامبو در تاریخ ۲۳ام شهریور ۱۳۹۲ گفته:

به لیدا: سلام – عالیه که این همه کتاب تاریخی خوندین. اونم توی اون سن فوق العاده است . آفرین.


   حضرت والا مامبو جامبو در تاریخ ۲۳ام شهریور ۱۳۹۲ گفته:

به sajjad : سلام – حتمآ ببینش و بیا نظرت رو هم درباره اون فیلم همینجا بگو :). تنبلی نکن یه وقت خالی پیدا میکنی.


   حضرت والا مامبو جامبو در تاریخ ۲۳ام شهریور ۱۳۹۲ گفته:

به A : دقیقآ شاه و اینجور چیزها به خاطر ضعف بشر بوده که همیشه یکی رو بر همه امورات خودش مقدر میکرده و میذاشته که بهش زور بگه. البته چرا اینکار رو میکرده دانش بشر بوده. اون موقع مردم سواد نداشتن. مردم توی کثافت و بدبختی زندگی میکردن و همین باعث میشه که آدم های سست و ضعیفی بشن. الان هم که بشر همچنان درگیر این موضوع هست ولی هر چه سال ها و قرن ها میگذره داره اوضاع بهتره میشه و مردم بیشتر بر سرنوشت خودشون مسلط میشن.


   sajjad در تاریخ ۱۳ام مهر ۱۳۹۲ گفته:

سلام
سه چهار روز بعد این پست ،دیدمش.:) قدرت آموزندگی بالایی داشت. بخصوص آخرش. سادگی خاهر کوچکتره(رابطش با هنری حالمو بهم زد :( )، حرص خانواده، شخصیت خاهر بزرگه و در نهایت: آخر و عاقبتشون. اما خیلی از صحنه ها مصنوعی بود: اونجا که پادشاه هنری دوره نقاهتش تموم میشه (و کاملن سالم برگشت) ،و آن بولین( خاهر بزرگتره) موقع خداحافظی شاه که پشت پدر مادرش وایساد(یعنی دیگه از چشم شاه افتاد) که مصنوعی میزد واسم. یا صحنه درخواست شنیع آن از برادره: که زن برادره گوش وایساده بود. و بازم بود ازین سکانسا. اما در کل چون تاریخی بود و من از ژانر تاریخی خوشم میاد راضیم.:) (یکیم نیس بگه اگه راضی نباشی میخای چیکار؟)


   حضرت والا مامبو جامبو در تاریخ ۱۴ام مهر ۱۳۹۲ گفته:

به sajjad : سلام – ممنون که دیدگاهت درباره فیلم رو نوشتی.


   مریم در تاریخ ۱۱ام آبان ۱۳۹۲ گفته:

سلام حضرت والا چرا ی مدتیه قسمت بخت گشایی تضمینی باز نمیشه؟ ب نظر شما اگه ی دختری از ی پسری خوشش بیاد بهش زنگ بزنه که بخواد باهم بیشتر آشنا شیم کار بدی کرده خودشو سبک کرده?


   sepideh در تاریخ ۱۹ام مهر ۱۳۹۳ گفته:

salam alan seriale ahenri ham oomade esmesh .Kheli khoobe bebinid


   مارال در تاریخ ۲۶ام مهر ۱۳۹۴ گفته:

هنری هشتم به دلیل نازایی هیچ کدوم از همسرانش را اعدام نکرد به جرم خیانت اعدام کرد.

  • امکانات
  • ایمیل خود را وارد کنید

    * با وارد کردن ایمیل خود مطالب جدید برای شما ایمیل می‌شود