مایکل دباغی

تیتر وار درباره مایکل دبیکی می‌نویسم و در نهایت خود شما تصمیم میگیرید که درباره این “انسان” بیشتر بدونید که طبعآ با لینک‌های که در پایین مطلب میذارم می‌تونید درباره این انسان بیشتر بدونید.

۱ – مایکل دبیکی یا در حقیقت مایکل دباغی نزدیک به ۷۵ سال طبابت کرد.

۲ – او بیش از ۵۰ هزار عمل جراحی بر روی بیماران خود انجام داد.

۳ – او نخستین عمل برداشتن شریان کاروتید را در جهان انجام داد.  [درباره شریان کاروتید بیشتر بدانید]

۴ – او در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت.

۵ – او نخستین عمل  آنژیوپلاستی گرافتی قلبی را در جهان انجام داد. [درباره آنژیوپلاستی بیشتر بدانید]

۶ – او در زمان حیاتش بیش از ۱۳۰۰ مقاله و کتاب منتشر کرد.

۷ – پدر و مادر او مهاجران لبنانی الاصل به آمریکا بودن با فامیلی دباغی که بعدآ برای تلفظ ساده‌تر فامیل خود را به دبیکی تغییر داد.

۸ – او نخستین کسی  بود که فرضیه ارتباط سیگار با سرطان‌ها را ارائه داد.

۹ – او نخستین کسی بود که از جراحی‌های خود فیلم برداری کرد.

۱۰ – او در آخرین روز زندگیش نیز بیمار ویزیت کرد.

۱۱ – او ۷۰ نوع ابزار جراحی جدید ابداع کرد که بر روی خیلی از آن‌ها نام خود دبکی [دبیکی] باقی مانده است.

مایکل دباغی در ویکی‌پدیا

چه چیزی بهتر از اینکه برای این مطلب  از مطالب علیرضا مجیدی عزیز بهره ببریم، اول باید بدانیم که دیسکشن آئورت چیه؟ بهتره این رو زودتر بدونید چون میتونه برای زنده موندن شما هم مهم باشه !  مایکل دباغی کسی بود که دیسکن آئورت رو دسته بندی کرد. بیماری که بعدآ‌ گریبان گیر خودش هم شد.

اول بخونید که آئورت شکمی چیه ؟ [منبع ویکی‌پدیا]

درباره آئورت شکمی، مطلب “تشخیص خوب، اما…” رو از یک پزشک بخونید.

درباره مایکل دباغی مطلب عالی یک پزشک با نام “سرگذشت عجیب دکتر دبیکی” رو از دست ندید !

پیوست: من رو در اینستاگرام دنبال کنید :).

پاگان مین

تصویر بالا متعلق به پاگان مین یک شرور و خبیث تمام عیار است ! البته در دنیایی بازی‌ها و آن هم بازی farcry موضوع این پست دنیایی بازی نیست. بلکه اشاره به اصطلاح  “آنتاگونیست” است. آنتاگونیست یعنی ضدقهرمان. آنتاگونیست‌ها همواره در آثار کلاسیک یونانی وجود داشته‌اند و همواره در جنگ و ستیز با قهرمان اصلی داستان هستند. پس تا اینجا آنتاگونیست یعنی ضدقهرمان. [درباره ضدقهرمان در ویکی‌پدیا مطالعه کنید.]

آجای گاله

شخصیت بالا “آجای گاله” نام دارد او قهرمان اصلی بازی farcry و در ستیز با پاگان مین است. او یک پروتاگونیست است ! بله پروتاگونیست یعنی قهرمان اصلی داستان.

سهراب، هملت، سیاوش همگی پروتاگونیست و قهرمانان اصلی داستان‌های خود بوده‌اند.

هملت

تصویر بالا نگاره‌ای از هملت از کتاب هملت اثر شکسپیر کبیر است.‌هملت یک پروتاگونیست نمونه است. [درباره قهرمان اصلی از ویکی‌پدیا بخوانید]

آنتاگونیسم

تا اینجای داستان با آنتاگونیست‌ها و پروتاگونیست‌ها آشنا شدیم حیف است با عبارت آنتاگونیسم و معادل فارسی آن یعنی “ستیهندگی” آشنا نشویم.

آنتاگونیسم که در فارسی به ستیهندگی معنی شده به دید کلی معاشرت غیراجتماعی انسان‌هاست. [درباره ستیهندگی در ویکی‌پدیا بخوانید.]

پیوست: من‌را در اینستاگرام دنبال کنید !

هانیبال الخاص

بعضی‌ آدم‌ها ستاره به دنیا میان ! خب خودم این حرف رو قبول ندارم، بعضی انسان‌ها به قدری توی کار خودشون پیش میرن که تا سال‌ها دست نیافتنی میشن. یکی از اون انسان‌ها که دیگه بین ما نیست و هنر نوگرایی امروز ایران وام دار این انسانه، کسی نیست جز “هانیبال الخاص“.

هانیبال الخاص نقاش پرآوازه ایرانی است، فردی که بیش از ۶۰ سال نقاشی کشید.بسیاری از اساتید امروزه این هنر شاگردان او بوده‌اند.

به وب‌سایت این هنرمند برید و با کارهاش آشنا بشید. برای اینکه متوجه سختی‌های که این مرد در زندگی کشیده و همچنین چگونگی آشنایی او با جلال آل احمد بشوید کافیست تا متن مصاحبه او را با روزنامه همشهری از اینجا مطالعه کنید.

هانیبال الخاص

هانیبال الخاص همچنین شاعر و نویسنده نیز بود. او عاشق کارهای نیما یوشیج بود. یکی از بزرگترین ویژگی‌های هانیبال الخاص این بود که او هنر را برای هنرمند نمیدانست و همیشه از تمامی مردم دعوت میکرد تا از آثار او بازدید کنند.

«دروغ کم گفته‌ام و این بزرگ‌ترین دروغم است!»

چند جمله کوتاه از هانیبال الخاص را در این ویکی‌گفتاورد مطالعه کنید.

هانیبال الخاص

توکای مقدس که برای چند ماه از شاگردان هانیبال الخاص بوده داستانی از او تعریف میکند که بسیار خواندنی است. مطلب ” لطفآ با این پیچ ور نروید” را از توکای مقدس مطالعه کنید.

پیوست: من را در اینستاگرام دنبال کنید !‌

  • امکانات
  • ایمیل خود را وارد کنید

    * با وارد کردن ایمیل خود مطالب جدید برای شما ایمیل می‌شود