سلفی ناصرالدین شاه

این روزها همه سلفی میگیرند شما چطور؟‌ سلفی [selfie] یعنی شما با موبایل از خودتان و یا خودتان به همراه چند نفر عکس گرفته و منتشر کنید این عبارت امسال توسط آکسفورد به عنوان واژه سال انتخاب شد. درباره عکاسی سلفی در اینجا مطالعه کنید.

اما ما ایرانی‌ها در زمینه گرفتن عکس سلفی [selfie] پیشرو بوده‌ایم. ناصرالدین‌ شاه عکس‌های بسیاری از خود و حرمسرایش گرفته. و اگر بخواهیم بگویم او اولین سلفی [selfie] ایران را ثبت کرده دروغ نگفته‌ایم. در عکس بالا که از آلبوم ۱۳۳ است. و در توضیح ای که ناصرالدین شاه درباره عکس نوشته آمده :

این عکس خودم را خودم در اندرون انداختم. ۱۲۸۲ هجری قمری.

توضیح بالا کاملآ با سلفی [selfie] مطابقت دارد. [در تصویر بالا سیم دوربین در دستان ناصرالدین شاه است.]

اهل بخیه

شما هم اهل بخیه هستید ؟ خب بهتره درباره این اصطلاح عامیانه زود قضاوت نکنید علاوه بر معنی منفی این عبارت “اهل بخیه” معانی مثبتی هم وجود دارد.

در حقیقت اگر من فرضآ بگویم که فلانی در زمینه نویسندگی اهل بخیه است در حقیقت به تبحر او در آن فن و علوم اشاره میکنم.فرضآ شما :‌

در زمینه موسیقی اهل بخیه هستید و الی غیر…

یک معنی دیگر اهل بخیه هم این است که بخواهیم به گروهی بگوییم من هم از شما هستم. فرضآ بگویید: “بابا منم اهل بخیه ام دیگه”.

مثال‌های مختلف دیگری از عبارت اهل بخیه :‌

” شما که خودتان اهل بخیه اید و به چم و خم موضوع واقف اید “

ادروان محمد علی جمال زاده در دارالمجانین گوید: ” … خوب است این شیوه و فنون را دیگر به ما که اهل بخیه هستیم، بگذاری …”

بزرگ علوی در خاطره ْنوشته خود (گذشت زمانه) از یکی از شوخی های زنده یاد صادق هدایت چنین یاد می کند : “امروز می خواهم یک عکس حسابی از خودم بردارم و به همه روزنامه ها بدهم تا همه دنیا بفهمند که ما هم اهل بخیه هستیم.”

پیوست :‌ برای بیشتر دانستن درباره عبارت “اهل بخیه” این مطلب عالی و جامع را از دست ندهید !

  • امکانات
  • ایمیل خود را وارد کنید

    * با وارد کردن ایمیل خود مطالب جدید برای شما ایمیل می‌شود