بهمن بیگی

آری از پشت کوه آمده ام…

چه می دانستم این ور کوه باید برای ثروت، حرام خورد؟!

برای عشق خیانت کرد

برای خوب دیده شدن دیگری را بد نشان داد

برای به عرش رسیدن دیگری را به فرش کشاند

وقتی هم با تمام سادگی دلیلش را می پرسم

می گویند: از پشت کوه آمده!

ترجیح می دهم به پشت کوه برگردم و تنها دغدغه ام سالم برگرداندن گوسفندان از دست گرگ ها باشد، تا اینکه این ور کوه باشم و گرگ!

محمد بهمن بیگی  با پیپ همیشه آشنایش، نویسنده و معلمی است که هزاران عشایر را آموزش داد و نقش بزرگی برای باسواد کردن مردم برداشت. برای همین است که سال هزار و سیصد و هشتاد و نه هنگامی که دنیا را وداع گفت مردم حین دفن او شعار میدادند :

گچ سفید فشنگم   / تخته سیاه تفنگم

او علاوه بر معلمی و دریافت جایزه سوادآموزی یونسکو ، کتاب های نیز نوشته که بیشتر بر پایه خاطرات و دیدگاه هایش است. کتاب های چون :

بخارای من ، ایل من

اگر قره قاچ نبود

با اجاقت قسم

طلای شهامت

پیوست: سایت رسمی مرحوم محمد بهمن بیگی ، معلم بزرگ ایل را مشاهده نمایید ! 

هنری هشتم

هنری هشتم  ، از همسر اول خود صاحب هیچ فرزند پسری نشد و او می خواست تاج و تخت پادشاهی را به فرزند پسر خود بدهد در این راه و شاید به خاطر هوس های خودش عاشق و دلبسته ندیمه همسر خود شد.  [همسر اول هنری هشتم کاترین آراگن بود.]

او عقل و هوش خود را به دست دختری به نام آن بولین داد ، البته پادشاه کاتولیک انگلستان می دانست که نمی تواند بر حسب توصیه های مذهبی با آن ازدواج کند و از او خواست که معشوقه اش باشد. “آن بولین” هم می دانست که اگر معشوقه شاه باشد چند صباحی بیشتر با او نیست. برای همین نقشه ای شوم کشید …

آن بولین بودن با پادشاه را به زمانی موکول کرد که همسرش باشد و از پادشاه خواست تا همسر اول خود را طلاق دهد !  هنری هشتم هم این موضوع را قبول کرد ولی دادگاه که بر پایه قوانین کلیسای کاتولیک بود تقاضای طلاق و ازدواج را رد کرد.

آن بولین تسلیم نشد و از پادشاه خواست که انگلستان را از حیطه کلیسای کاتولیک بیرون بیاورد و عملآ دین رسمی مردم را به پروتستان تغییر دهد. اتفاقی که در نهایت افتاد و آن بولین همسر هنری هشتم شد.

Anneboleyn2

اما آن بولین از آینده شوم خود آگاه نبود. بعد از گذشت مدت زمانی ، آن حامله شد ولی فرزند متولد شده دختر بود ، پادشاه به آن بولین روحیه داد که بار بعدی فرزندشان می تواند پسر باشد ، برای بار دوم آن بولین حامله شد و این بار اتفاقی دهشتناک تر افتاد و آن اینکه بچه آن قبل از به دنیا آمدن سقط شد ، آن بولین آگاه بود که در طی این مدت شاه کم کم به زنان دیگر روی آورده و از ترس اینکه هر آنچه که تا آن روز به دست آورده از دست نرود تصمیم شومی گرفت …

آن بولین موضوع سقط را از پادشاه مخفی کرد و فقط خواهر و برادرش از موضوع آگاه شدن او تصمیم گرفت تا از مرد دیگری باردار شود تا موضوع از بین رفتن بچه او از میان رفته و امیدی به آینده داشته باشد ولی او با چه کسی می توانست هم بستر شود که به اعتماد داشته باشد ؟ او موضوع را با برادرش در میان گذاشت و همین موضوع سرنوشت شومش را رقم زد. این داستان به گوش پادشاه رسید و دستور داد ابتدا سر از تن برادرش جدا کنند و در نهایت گردن آن بولین در برج لندن از تن جدا شد.

البته هیچگاه اتهام خیانت آن بولین اثبات نشد و در تاریخ مستندی در این زمینه ثبت نشده است. [ درباره آن بولین بیشتر بدانید از ویکی پدیا فارسی]

البته داستان وقتی تراژدی خود را بیشتر میکند که هنری هشتم هیچگاه فکر نمیکرد فرزند دختری که آن بولین به دنیا آورد میتواند وارثی بزرگ برای او باشد. بله ! فرزند اول آن بولین بعدها تبدیل به ملکه انگلستان شد و به مدت چهل و چهار سال بر انگلستان حکومت کرد. و او کسی نیست جز الیزابت اول.

[ناگفته نماند که هنری هشتم شش بار ازدواج کرد و به جز آن بولین یکی دیگر از همسران خود را به جرم نازایی اعدام کرد.]

پیوست اول:

همچنین فیلمی درباره آن بولین و در حقیقت خانواده بولین در سال 2008 با نام The Other Boleyn Girl با بازی ناتالی پورتمن و اسکارلت جانسون ساخته شد که روایتی درام از همین تراژدی است.

پیوست دوم: همچنین بخوانید بیماری خونی هنری هشتم از یک پزشک را !

سپک تاکرا

همه ورزش ها فوتبال،بسکتبال،والیبال نیست. در دنیای ما انسان ها ورزش های وجود دارند بسیار زیبا که حتی اگر بازیکن آن بازی نباشی به عنوان یک تماشاگر بسیار لذت خواهی برد. سپک تاکرا یکی از همین ورزش هاست.

سپک تاکرا شبیه به والیبال است ولی به جای دست بازیکنان باید از پا برای ضربه زدن به توپ استفاده کنند. هر تیم هم 3 نفر بازیکن بیشتر ندارد. سپک تاکرا یک ورزش جنوب شرق  آسیا محسوب می شود. سپک یعنی لگد زدن و تاکرا یعنی توپ.

این بازی زیبا همراه با حرکات آکروبات وار بازیکنان است که شما را خیره بازی خواهند کرد. بازی دلرباتر از فوتبال و دیگر ورزش ها.

درباره سپک تاکرا در ویکی پدیا فارسی بیشتر بخوانید. همچنین بد نیست بدانید سپک تاکرا در ایران انجمن دارد که کافیست سایت رسمی انجمن را از اینجا مشاهده نمایید.

فیلم زیر هم حرکات زیبای سپک تاکرا را به نمایش می گذارد.

images

دور از اینکه آیا موجودات فضایی وجود دارند یا نه. در صورت وجود داشتن آن‌ها چه شکل و شمایلی دارند ؟ بلند قد هستند یا کوتاه قد ؟ لاغر هستند یا استخوانی و قوی ؟ اگر در سیاره آن‌ها گیاه و درخت وجود داشته باشد ‌آن‌ها چه شکلی دارند ؟

به هیچ کدام از سئوالات بالا نمی‌توان جواب قطعی داد. ولی می‌توان اینگونه گفت : بستگی به جاذبه آن سیاره دارد.

اگر جاذبه در سیاره ‌آن‌ها قوی باشد باعث می‌شود آ‌ن‌ها موجوداتی کوتاه قد و استخوانی باشند و در صورتی که جاذبه کمی در آنجا وجود داشته باشد ، آن‌ها تبدیل به موجوداتی قد بلند و استخوانی می‌شوند.

درباره گیاهان ‌آنجا هم همین موضوع صادق است. اگر جاذبه قوی باشد گیاهان بیشتر به اطراف پخش می‌شوند و اینگونه رشد می‌کنند و در صورتی که جاذبه ضعیفی در آنجا حاکم باشد با گیاهان و درختان سر به فلک کشیده مواجه خواهیم شد

پیوست : همچنین بخوانید گوری معلق در فضا را !

  • امکانات
  • ایمیل خود را وارد کنید

    * با وارد کردن ایمیل خود مطالب جدید برای شما ایمیل می‌شود