تجربه آها

برای همه ما بارها پیش اومده که یکدفعه برگردیم بگیم : آها آها فهمیدم !  یعنی یک نوع درک عمیق نسبت به یه مسئله و یا موضوعی که قبلآ برامون غیر قابل حل میومده. به این نوع از درک و فهمیدن : تجربه آها [Aha Experience] میگن.

اورکا

نمونه بزرگ این تجربه را می‌توان به ارشمیدس نسبت داد وقتی پادشاه از اون خواسته بود تعیین کند که تاج او آیا کاملآ از طلا ساخته شده و یا نقره قاطی آن کرده‌اند. ارشمیدس جواب آن را در وان حمام یافت و عریان در شهر می‌دوید و میگفت اورکا اورکا [یافتم یافتم] . برای همین به تجربه آها ، Eureka Effect نیز گفته می‌شود. [ درباره ارشمیدس بیشتر بدانیم. ]

[در ضمن بد نیست بدونیم که ارشمیدس در اصل چگالی جامدات را کشف کرد و راهی برای سنجش اون‌ها بنا نهاد. البته خیلی‌ها معتقد هستند کلیت این مضوع حمام رفتن ارشمیدس یک افسانه است چون این داستان اولین بار ۲۰۰ سال بعد از واقعه توسط یک نویسنده رومی به نام ویتروویوس نوشته شد.]

درباره تجربه آها بیشتر بدانید.

بحث من توضیح بیشتر تجربه آها نیست بلکه گوشزد کردن این موضوع در گفتگوها و دیالوگ‌های روزانه خودمون با دیگران هست. اگه شما قصد دارید دیگران رو متقاعد کنید و اون‌ها هم به واقع صحبت و بحث شما رو بپذیرن  سعی کنید از اون‌ها کلمه آها آها فهمیدم رو بشنوید و نه اینکه جمله : باشه باشه فهمیدم .

یوست : حضرت والا را از طریق فید دنبال کنید.

دیوژن

مولانا بیتی دارد با این مضمون :    دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر        کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

مولانا در این بیت اشاره به فردی دارد به نام دیوژن ، فیلسوفی که در طول روشنایی روز چراغ به دست می‌گرفت و در شهر می‌چرخید و وقتی از او سئوال میکردند چرا در روشنایی روز چراغ به دست داری می‌گفت که دنبال انسانم !

دیوژن یک فیلسوف تمام عیار بود و زندگی بسیار ساده‌ای داشت. او به قدری به زندگی کردن ساده معتقد بود که در یک بشکه روزگار می‌گذراند.

از او نقل شده که در پاسخ اینکه دنیا چه زمانی روی خوش به خود خواهد دید گفت : وقتی که پادشاهانش فلسفه بخوانند و یا فیلسوفانش پادشاه بشوند.

درباره دیوژن کلبی بیشتر بدانید.

 

  • امکانات
  • ایمیل خود را وارد کنید

    * با وارد کردن ایمیل خود مطالب جدید برای شما ایمیل می‌شود